Vyhledávání


Kontakt

INSTALACE - MONTÁŽE, spol. s. r. o.
Generála Svobody 66 Šumperk 787 01

+420 724 455 142
+420 725 613 840

E-mail: im.sumperk@gmail.com

Samonosná, pojezdová či křídlová brána?

08.09.2011 13:29

V nabídkách firem zabývajících se výrobou či montáží bran se setkáváme s výrazy jako je samonosná brána, pojezdová brána či brána křídlová. Jaký je však mezi nimi rozdíl? Jakou bránu zvolit?

Samonosná brána je ocelová konstrukce sloužící k uzavírání vjezdu na pozemek. Otevírá se do strany, což přináší výhodu v  možnosti parkování těsně za ní.  Nesena je zhruba 8 cm nad zemí na speciálním C profilu. Díky této poloze je brána nenáročná na zimní údržbu a dosahuje v tomto období vyšší spolehlivosti. Nosný profil brány je zakotven mimo průjezd pomocí dvou vozíčků. Pro  zasunutí brány je třeba prostor cca o 1/3 větší než je šířka průjezdu.  Toto se může stát limitujícím pro majitele malých pozemků.

Pojezdová brána se používá tam, kde nelze z prostorových důvodů využít křídlovou ani samonosnou bránu. Narozdíl od samonosné není tato brána nesena, nýbrž zajíždí po vodícím I profilu, který se musí automobilem přejíždět. To s sebou přináší zvýšenou náročnost na údržbu, jelikož vodící profil se často zanáší a ucpává. Nejvíce problémů se objevuje v zimním období. Přináší to však i výhodu v tom, že není potřeba tak velký prostor do strany jako u samonosné brány. Požadovaný prostor je roven přibližně šířce průjezdu.

Křídlová brána se neotvírá do strany, nýbrž do vozovky. Využívá se u velkých pozemků nebo naopak tam, kde je nedostatek bočního prostoru, který znemožňuje použití  nějakého typu posuvné brány. Křídlové brány jsou nejméně náročné na stavební přípravu a přinášejí větší prostor pro design, tím však výčet jejich výhod končí.  Mezi nevýhody můžeme zařadit:

 

prostor pro otevření křídel nesmí být do svahu

za bránou nelze parkovat

náročnější údržba (zejména v zimě)

větší náchylnost k poruchám, menší odolnost

v místě setkání křídel je vhodné mít na vozovce doraz

hmotnostní a rozměrové omezení křídel

křídla lze otevírat jen do určitých stupňů

 

 

Nabízíme výrobu a montáž všech uvedených bran v provedení ocel či nerez, s ocelovou nebo dřevěnou výplní. Vybrat si můžete mezi ručním nebo automatickým pohonem a povrchovými úpravami: základní nátěr, základní + finální nátěr, žárové zinkování, žárové zinkování + nátěr, prášková barva, žárové zinkování + prášková barva (Komaxit).

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat!